
![]()
Då Gekås har börjat med söndagsöppet vill inte vi vara sämre utan att vi har ett söndagspris i riktig Gekås anda.

Vi gör förmånliga avtal för företag som bor hos oss en längre period eller regelbundet.

Nu har ni tillgång till GRATIS bredband/WiFi på alla våra rum. Klicka på länken för mer information.

Hotellet byggdes 1905 som två privata herrskapslägenheter och på bottenplanet ett café. Detta gör att vi har högt till tak och i vissa rum står också orginalkakelugnarna kvar. 1948 byggdes fastigheten om till ett hotell. Hotell Bergklinten drevs av samma ägare fram till att det såldes till oss i december 2002.
Under vintern och våren 2010 har vi byggt en tredje våning med 4 nya frächa rum. Hela huset har fått nya fönster och vi har även installerat fjärrvärme för en grönare miljö.
Vi som äger och driver hotellet heter Diba & Gert Okén och flyttade till Varberg efter att ha drivit hotell i sex år i Key West, Florida, USA.
Vi köpte det som då var Hotell Bergklinten i december 2002. Hotellet var mycket nedgånget och i dåligt skick.
![]()
Med närhet till Gekås i Ullared Göteborg (70km), Halmstad (70km), Malmö (200km) och Köpenhamn endast 2.5 timma bort, ligger Varberg nära flera större städer som gemytligt alternativ. Färjan till Grenå går bara 300 meter ifrån Hotellet och Järnvägstationen ligger endast 150 meter ner för gatan.
![]()
De flesta av våra gäster som kommer med bil parkerar i P-huset som erbjuder gratis dygnsparkeringar 300 meter från hotellet. Det finns flera gratis dygnsparkeringar ett par hundra meter från hotellet.
Nu kan ni följa oss på Facebook också. Här kommer vi att ha tillfälliga erbjudanden, lägga in lite nya bilder och ett forum där vi kan mötas för att göra er vistelse hos oss ännu bättre.
|
Gekås har numera öppet på söndagar året runt och därför har vi en söndagsspecial under hela vintern med mycket låga priser.
Standardrum för 2 personer inkl. frukost 825 kr. Queenrum för 2 personer inkl. frukost 895 kr. Twinrum för 2 personer inkl. frukost 995 kr.
Söndag till måndag. Erbjudandet gäller 4/9-11 - 25/3-12
Läs mer om dom olika rummen här. |




